Witamy na stronie
Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce

Burzenie stereotypów dotyczących osób niewidomych odbyło się 5 kwietnia 2019r.  podczas integracyjnego spotkania uczniów z klas VI –VIII i III gimnazjum ZSU z młodzieżą niewidomą i niedowidząca z Polski, Litwy i Łotwy. Goście stworzyli warunki, by każdy uczeń mógł się poczuć jak osoba niewidoma. Zostały rozdane opaski, odcinające naszych uczniów od znanego im świata osób widzących. Zanurzyli się w świat różnych dźwięków i zapachów, które często wywoływały uczucie niepewności, strachu, bezradności. Doświadczyli w warunkach bezpiecznych, ale kontrolowanych, trudnego świata osoby niewidomych. Te odczucia zostaną w nich na zawsze. Już bez opasek uczniowie zobaczyli niezwykłe umiejętności psa przewodnika osoby niewidomej, dowiedzieli się w jaki sposób osoby niewidome poruszają się w terenie z laską, jakie uprawiają sporty.

W części praktycznej (podzieleni na 3 grupy) poznawali praktyczne aspekty życia osób niewidomych i niedowidzących. Dowiedzieli się jak trudno jest samemu umyć zęby, próbowali nawlec nitkę na igłę, grali w specjalne szachy dla osób niewidomych, poznali tajniki pisma Braillle’a (ręcznego i wytworzonego za pomocą maszynki brajlowskiej).

To spotkanie z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia niepełnosprawności, łatwiejszego porozumienia się i przełamania barier w kontaktach z osobą niewidomą.

Zapraszamy do galerii

Misja szkoły

Bezpieczna szkoła wspomaga proces leczenia, zapewnia opiekę, rozwija zainteresowania i samorządność uczniów, umożliwia kontynuowanie nauki w trakcie leczenia i po powrocie do szkoły macierzystej.

Przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w różnych formach życia społecznego oraz dba o dobrą organizację pracy uczniów i nauczycieli poprzez nowoczesne wyposażenie w środki dydaktyczne na miarę trzeciego tysiąclecia.

Szkoła jest miejscem sukcesu i integracji wszystkich podmiotów.

czytaj więcej