Witamy na stronie
Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce

Zgodnie z decyzją pary prezydenckiej lekturami Narodowego Czytania 2019 zostały: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" (z cyklu "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego.

"Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii" – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Pierwsza dama dodała, że wybrane utwory "reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne". - Łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury - stwierdziła Agata Kornhauser-Duda.

Jak co roku uczniowie liceum dołączyli do tegorocznej, 8 edycji Narodowego Czytania. Pani Dorota Matuszewska zaprosiła gościa specjalnego, aktorkę Teatru Rabcio , panią Krystynę Kachel. Wspólnie z uczniami, według wcześniej opracowanego wyboru fragmentów Sanatorium pod Klepsydrą, aktorka czytała nowelę. Wcześniej, pani Krystyna wprowadziła młodzież w tematykę utworu i wykorzystując przyniesione rekwizyty teatralne zbudowała odpowiedni nastrój. Tym samym zapoczątkowaliśmy  współpracę liceum ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Rabcia.

Zapraszamy do galerii   

 

 

Misja szkoły

Bezpieczna szkoła wspomaga proces leczenia, zapewnia opiekę, rozwija zainteresowania i samorządność uczniów, umożliwia kontynuowanie nauki w trakcie leczenia i po powrocie do szkoły macierzystej.

Przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w różnych formach życia społecznego oraz dba o dobrą organizację pracy uczniów i nauczycieli poprzez nowoczesne wyposażenie w środki dydaktyczne na miarę trzeciego tysiąclecia.

Szkoła jest miejscem sukcesu i integracji wszystkich podmiotów.

czytaj więcej