Witamy na stronie
Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce

 

W roku szkolnym 2016/2017 po raz trzeci obchodzimy  w naszej szkole OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA. Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka 7 listopada 2014 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, że w polskim kalendarzu znajdzie się dzień, w którym głośno powinno się mówić, że dzieci mają swoje prawa. Są one niezbywalne i należy ich przestrzegać. Przygotowania do obchodów tego dnia rozpoczęły się odpowiednio wcześniej. Odbyło się spotkanie z komendantem Straży Miejskiej, lekcje wychowawcze i zajęcia z pedagogiem szkolnym. Celem tych zajęć było zapoznanie uczniów z prawami dziecka, obowiązującymi dokumentami gwarantującymi te prawa, instytucjami i osobami, które pomagają krzywdzonym dzieciom.  Została przybliżona też postać Janusza Korczaka, twórcy praw dziecka w Polsce.  Korczakowskie prawa są aktualne do dziś. Jego myśli i idee ocalały,  większość z nich zrealizowano w Konwencji Praw Dziecka.

Tak przygotowani przystąpiliśmy do głównych obchodów tego dnia.  Z inicjatywy Samorządu Szkolnego zostały przygotowane zajęcia plastyczne i sportowe. W czasie zajęć plastycznych uczniowie wycinali z kartonu postać dziecka, wybierali jedno z praw i w formie plastycznej przedstawiali jego interpretacje. Janusz Korczak w swoim pamiętniku pisał: "Niech dzieci się śmieją, niech będą wesołe” i tacy byli nasi uczniowie w czasie zajęć sportowych. Każda konkurencja była przemyślana i tak dobrana, aby wszyscy uczniowie mogli się dobrze bawić. Były "Skoki po kamieniach”, "Wyścig kelnerów”, trzeba było rozwiązać krzyżówkę, wykazać się pomysłowością co zrobić, aby toczyć piłkę (której nie ma)  między kręglami,  nie dotykając jej ani ręką ani nogą.  I z tym zadaniem uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze. Ze starych gazet zrobili piłkę i kijek do jej toczenia. Ciekawą konkurencją, która dostarczyła wiele pozytywnych emocji  okazał się „Wąż”.  

Wszystkie zajęcia indywidualne i zespołowe zapewniały uczniom przyjemne, bezpieczne i zdrowe warunki do zabawy. 

Zapraszamy do galerii

 

 

Misja szkoły

Bezpieczna szkoła wspomaga proces leczenia, zapewnia opiekę, rozwija zainteresowania i samorządność uczniów, umożliwia kontynuowanie nauki w trakcie leczenia i po powrocie do szkoły macierzystej.

Przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w różnych formach życia społecznego oraz dba o dobrą organizację pracy uczniów i nauczycieli poprzez nowoczesne wyposażenie w środki dydaktyczne na miarę trzeciego tysiąclecia.

Szkoła jest miejscem sukcesu i integracji wszystkich podmiotów.

czytaj więcej